" Zemi jsme nezdědili od předků;

půjčujeme si ji od našich dětí. "

John Robbins

 

firma  DÁL Lanškroun

... výrobce a prodejce NÁBYTKU a ŽIDLÍ a KŘESEL, předmětů bytového vybavení

Zabýváme se poskytováním služeb při tvorbě a realizaci interiérových řešení a poskytuje svým zákazníkům prodejní servis a služby od návrhu až po odbornou montáž a pozáruční servis. Doufáme, že se nám podaří vytvořit pro Vás atraktivní a příjemné prostředí, že naše interiéry budou místem, kde se budete cítit uvolněně a pohodlně. Svých zákazníků si velmi vážíme a největším vyznamenáním pro nás je, když se k nám rádi vracejí. Vyzkoušejte námi nabízené služby a sami budete moci naše kvality posoudit.

Navštivte nás na Nádražní 1012, LANŠKROUN.

TYTO nové provizorní stránky jsou v testovací a zkušební verzi.  VEŠKERÝ OBSAH má PRACOVNÍ charakter a není skutečnou prezentací firmy DÁL Lanškroun, a veškeré informace a texty jež jsou na těchto stránkách zveřejněny jsou prozatím zkušební pro vývoj nového webu.

Děkuji za pochopení a Vaši trpělivost. 

 Petr Bednář, majitel firmy DÁL Lanškroun

NÁBYTEK

zODPOVĚDNĚ

nakupovat a žít

!

Diskusní téma: DÁL - NÁBYTEK Lanškroun

Best models

libebeaut | 02/01/2022

Attractive girls who agree on everything be found on llondonescorts.com
Visit us and you will be very satisfied.

НКЦПФР попереджає інвесторів

Billyket | 28/12/2021

НКЦПФР попереджає інвесторів про ризики втрати грошей в “Центрі біржових технологій” та «ISRAEL INVESTMENTS LTD»
25.04.2019
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку попереджає інвесторів про ризики втрати грошей в “Центрі біржових технологій” та «ISRAEL INVESTMENTS LTD».

Ці “проекти” не отримували від Комісії жодних ліцензій, необхідних для здійснення інвестиційної діяльності чи надання послуг з цінними паперами та іншими фінансовими інструментами на території України. Також Комісія не надавала необхідних дозволів на розміщення реклами, яку обидва проекти активно замовляють.

Комісія вбачає в діяльності, види якої вказані на сайтах проектів «ISRAEL INVESTMENTS LTD» та «Центр Біржових Технологій», ознаки можливого зловживання на ринку фінансових послуг.

НКЦПФР, в межах компетенції, здійснила всі необхідні дії, зокрема, зверталась (безуспішно) із запитами до осіб, які розміщують рекламні матеріали, порушила (успішно) справи про правопорушення за безліцензійну діяльність на фондовому ринку.

Крім того, повідомила правоохоронні органи та Службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Центр Біржових Технологій

Під час здійснення регулярного нагляду за галузевою рекламною активністю аналітики Комісії виявили сторінку “компанії” «Центр Біржових Технологій», на якій громадянам пропонують послуги портфельного інвестування, а саме інвестування у портфель «Клервант», який сформований з акцій найбільших світових компаній і недооцінених активів.

Далі наводимо цитати з відповідної сторінки компанії «Центр Біржових Технологій», які можуть мати ознаки реклами та надання послуг на фондовому ринку, які здійснюються без відповідного дозволу Комісії:

«Повний пакет послуг, що надається Центром Біржових Технологій — надійний фундамент, на якому будується і буде розвиватися ваш бізнес: навчання, програмне забезпечення, торгова система, аналітична і технічна підтримка на всіх етапах, від відкриття рахунку до рішення призупинити або закрити торгівлю»;
«Клеревант» сформований фахівцями компанії ЦБТ — визнаними лідерами по портфельному інвестуванню в Україні. Важливо знати: на момент роботи портфеля ваші гроші знаходяться на рахунку європейського банку. Вони застраховані фондом гарантованого страхування і інвесторським компенсаційним фондом Європи»;
«Унікальність «Клеревант» полягає в надійності і інноваціях. Даний інвестиційний портфель поєднав в собі високу прибутковість акцій найбільших світових компаній і недооцінені активи. Можливість заробити від $ 5 000 до $ 50 000 за декілька місяців. Вигода: максимальний дохід завдяки унікальній стратегії оцінки акцій та інших активів»;
«Центр Біржових Технологій — безумовний лідер за кількістю ВІП-клієнтів серед всіх українських компаній, які працюють на фінансових ринках».
Також аналітики Комісії виявили багато зовнішньої реклами проекту в м. Києві, роликів на радіо, банерів та реклами на багатьох інформаційних ресурсах у мережі інтернет. Як сказано на сайті проекту, “Центр Біржових Технологій” має розгалуджену мережу філій та представництв у багатьох містах України”.

З відкритих джерел Комісія також встановила, що послуги для забезпечення діяльності домену надаються компанією «OVH Hosting Oy», яка зареєстрована в Фінляндії, та використовує віртуальні приватні хмарні сервери (VPS), які забезпечують анонімність власників доменів.

На офіційний запит Комісії про надання інформації від ЦБТ відповідь так і не надійшла.

ISRAEL INVESTMENTS LTD

Сайт проекту «ISRAEL INVESTMENTS LTD» пропонує громадянам послуги портфельного інвестування та п’ять різних варіантів інвестиційних пакетів за ціною від $ 500 до $ 50 000, які “сформовані з дорогоцінних металів, нафти, цінних паперів, криптовалют та стартапів”. Також на сторінці компанії зазначені такі послуги, як управління інвестиційними портфелями, інвестування у різні види накопичувальних фондів та у біржові індексні облігації, надання інформаційно-аналітичних та брокерських послуг

Далі наводимо цитати з відповідної сторінки компанії «ISRAEL INVESTMENTS LTD», які можуть мати ознаки реклами та надання послуг на фондовому ринку, які здійснюються без відповідного дозволу Комісії:

«Професіонали нашої компанії також можуть створити індивідуальний інвестиційний портфель, з урахуванням Ваших побажань. Він буде доповнений фінансовими інструментами, які допоможуть швидше досягти поставлених цілей. Щоб гроші почали працювати на Вас, покладайтеся на професіоналів!»;
«ІП надає стабільний щомісячний пасивний дохід. Придбати портфель дуже просто: вибираєте пакет, тиснете «інвестувати, заповнюєте просту форму зворотного зв’язку. Все, дуже просто, далі з Вами зв’яжеться наш фахівець. Він надасть повну консультацію і обговорить всі деталі обраного портфеля»;
«Інвестиційний портфель це – різні активи, об’єднані для досягнення певних фінансових цілей. ІП може складатися з золота, нерухомості, цінних паперів, опціонів. Israel Investments пропонує готові інвестиційні пакети, які будуть приносити прибуток незалежно від політичної чи ринкової ситуації. Портфелі доступні для громадян будь-яких країн».
Рекламу «ISRAEL INVESTMENTS LTD» аналітики виявили на багатьох популярних інформаційних ресурсах у мережі інтернет, у соціальних мережах. Відповідно до інформації з сайту, «ISRAEL INVESTMENTS LTD» має представництва в Ізраїлі, Англії, Італії, Швейцарії, та Україні.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, офіційне представництво «ISRAEL INVESTMENTS LTD» в Україні зареєстровано як юридична особа – ПП “ІФЛК “ІЗРАЇЛЬ ІНВЕСТМЕНС” (код за ЄДРПОУ 42620622).

Послуги забезпечення діяльності домену надаються компанією «101domain», яка зареєстрована в США, і також надає своїм клієнтам можливість приховати інформацію про них у загальнодоступних Інтернет джерелах.

На офіційний запит Комісії про надання інформації від проекту відповідь так і не надійшла.

Комісія констатує в обох випадках всі ознаки можливого зловживання на ринку фінансових послуг, що несе загрозу введення в оману громадян та втрати ними значних коштів. НКЦПФР вживає всіх законних заходів щоб мінімізувати потенційно протиправну діяльність та попереджає інвесторів про ризики втрати грошей.

We offer sending newsletters of Your commercial offers via contact forms to the sites of firms via any countries of the world.

contactozrwzk | 20/12/2021

Dear Madame, Dear Sirs!

We are sending via follow-up forms to the sites of firms via all domain zones of the world.

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

WHAT IS THE MAILING OF INTERNET RESOURCES BY FEEDBACK FORMS?
This is a type of mailing using the feedback forms that are located in the feedback section of the website and filled by our robot in a preset mode with a rate of a few thousand feedback forms per minute, while the alphabetic and numeric code from the pictures (captcha) is also solved.
After that, the letters including your business offers are sent to the electronic addresses of firms.
When sending mailing by contact contact forms, it turns out that each site sends an e-mail to its own e-mail and, therefore, all letters arrive in the inbox of the exact electronic address in which the organisation is ready to receive the correspondent emails.

Unique Trade Offer:
Fast one hundred percent notification of firms and internet resource owners about new business offers.
Search of new customers that other advertisements cannot find.

AIM:
Finding new customers that cannot be found through other advertisements.

Benefits:
1.100-percent delivery of business offers.
2.Expansion of the customer database.
3. Increase of the market share.
4.Mailings based on regionality and topics.
5. Sending e-mails to company officials.
6. Supply/demand analysis.
7. Conducting marketing research.
8. Studying public opinion and conducting surveys.
9. Quick notification.
10. Price.
11. Entering the international markets.

Our competitive advantages:
1.When sending mailing by feedback forms, all messages arrive in the inbox folder. When sending bulk e-mails, this can reach up to 5 percent.

2.When sending mailing by contact forms it is possible to send a few million messages per day to inbox folders. When sending mass e-mails a few thousands arrive in the inboxes, the remaining ones often either are not delivered or arrive in the spam.

3. When sending mailing by feedback forms a message does not get blocked by mails because it is sent from different sites. When sending e-newsletters it is possible to send a few thousands of those but nevertheless all the IP addresses from which the mailing is sent will be in "BAN".

4. When sending mailing by feedback forms the very little amount of macros is used to form headings and text of the letter. When sending bulk e-mails, it is necessary to use synonyms («macros») for each phrase and create thousands various headings.

5. Many firms deliberatelly hide their email and only leave a contact form for contacting with them.

6. When sending e-newsletters, your cooperation offer can be delivered to every employee of the firm, (which causes discontent) compared to mailing by contact forms where the message is received at the e-mail specifically set up for business offers.

7.1/2 part of business e-mails are placed on free e-mail servers, they are badly "searchable" by e-mail address, but when sending mailing by contact forms through these e-mail servers, all e-mails are 100% delivered to the recipients.

8. Only 30%-40% of firms are published in the directories within 2-3 years, and all the rest are already located in our VOIS databases and are waiting for your cooperation offers.
Thus that mailboxes of businesses from directories are spammed, which means that they will not have such profit as when sending mailing by feedback forms using our the newest VOIS databases.

9. Any kind of stop words in the headings or body of the message can be sent through feedback forms. When sending e-mail newsletters, such letters either are not delivered the recipient or arrive in a spam folder.
The list of stop words of mail systems includes almost all words and phrases that encourage recipients to take actions.

Application:

1. Expanding the customer base.
2. Quick informing of marketplaces about new commercial offers.
3. Reaching out company officials.
4.Supply.
5. Conducting tenders.
6.Conducting marketing campaigns.
7.Studying public opinion and conducting surveys.
8. Searching for clients in international markets.

Reasons for ordering this service:

1. 100-percent delivery of your letters and business offers to millions of firms around all countries in the world.
Every website sends a letter to itself so all filters of mail systems are bypassed.

2.Mailing by contact forms is an great way in in terms of conducting various researches of marketing, studies and surveys of social opinion on any kind ofdirection and type of activity.
When sending mailing by feedback forms, you will be sure that your letter has been delivered to 100-percent of consumers of your service and product and if a product or service is "badly promoted", then the potential issue lies in other things, for example in cost.
At the same time, within a week you will see real demand for your own services and products, you will not have to spend money on renting premises and other more expensive and time-consuming marketing events.

3.Mailing by feedback forms is the most economical and quickest way to get your service or product to the international markets.

4. Mailing by feedback forms is a great tool for conducting all sorts of tenders.

5.Daily update of the database, as more than one hundred and fifty thousand new websites, appear all over the globe every day, and you, get new potential customers.

6. Full geographical coverage for all countries of the world.

7. We offer customers that are not available through other advertisement.
When sending mailing by feedback forms, you will be able to get to that part of your potential clients, that is impossible to "break through" automatically in any other way.
For instance, you will be able to send a cooperation offer to those potential clients that were previously unavailable due to mail filters while sending e-mail newsletters.
Now, there is a very unusual situation: companies in the directories are literally filled with spam with all sorts of commercial offers while very little e-mails are sent to the remaining ones.

8. Unique technology of solving the CAPTCHA.
There are special services for decrypting alphanumeric code (captcha/CAPTCHA). It costs one dollar to solve 1000 CAPTCHAs.
It turns out that, processing one million Internet resources the robot solves one million CAPTCHAs, which costs thousand $ only to solve captcha/CAPTCHA, and with our service this is free of charge for you!

9. By ordering mailing by contact forms, you are promoting your service or product not to separate individuals, but to collectives, for instance domain zone .com, where more than one hundred and fifty million business firms from all countries of the world are collected (we have samples of them from all international zones for every state).

10. Mailing by feedback forms is also a subtype of SMS mailing
Electronic address that is linked to the feedback form is the main electronic address of organisations through which orders and business offers are sent. This e-mail is also set up for phones as it is necessary to respond to the messages very fast so as not to misplace the order or the relevance of the business offer.

11. The base of every country also includes all joint organisations from all over the world closely related to or working with this country, for example, national communities and diasporas.
Sanctions of search engines and mail systems?
These mailings are an alternative to sending bulk e-mails, therefore search sanctions and "Ban" do not apply to them.
Mail delivers the data of messages to the inbox folder, as it moves through the "warm communication channel" from the new IP address of the internet resource to the corporate email of the same site.
In other words, these mailings "live in emails" and e-mail filters do not respond to them, because mails have great trust in communication channels between websites and corporate electronic addresses.

OUR DATABASES:
You can purchase our databases separately from the mailing by sending us a message by contact form.

MORE THAN 2000 VOIS DATABASES BY DOMAINS AND COUNTRIES OF THE WHOLE WORLD.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CONTINENTS.

SELECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN WORLD LANGUAGES.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CMS.

SELECTIONS BY THE MAIN COUNTRIES OF THE WORLD.

HOW TO MAKE AN ORDER FOR MAILING BY FEEDBACK FORMS:
The simplest text of the message + headings, the main goal is to interest the client, and they will read the rest on your internet resource.
Most likely, all ads on your subject are already on the networks, enter the necessary requests into the search bar and choose the most relevant ones.
The headings are substituted randomly from text file.
Only text messages are sent, links are inserted without problems, they are all "clickable". If the potential customer needs pictures or more detailed information, then you should forward the future customer to visit your internet resource.

In the letter:
Text without pictures, since pictures do not pass through the contact form.
Your contact details:
Website address:

Fields to fill in:
Name:
Country:
City:
Site:
Several headings:
E-mail for autoresponces:

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai
Price List =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/en/price/

fogsand xl bygg

fogsand xl bygg | 19/12/2021


This web site truly has all of the information I wanted about this subject and didn't know who to ask. fogsand xl bygg jado.teswomango.com/map14.php

vad är body whip

vad är body whip | 04/12/2021


This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though? vad är body whip agout.prizsewoman.com/map19.php

för stora skor tips

för stora skor tips | 03/12/2021


I like the valuable information you provide for your articles. I'll bookmark your blog and check again right here frequently. I'm relatively sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the following! för stora skor tips staru.prizsewoman.com/map8.php

indisk mat majorna

indisk mat majorna | 01/12/2021


What i do not realize is in reality how you are now not really much more well-liked than you might be right now. You're very intelligent. You recognize thus significantly with regards to this matter, produced me in my view imagine it from so many various angles. Its like men and women aren't involved unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. All the time maintain it up! indisk mat majorna girtc.prizsewoman.com/map5.php

iittala outlet freeport

iittala outlet freeport | 30/11/2021


Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2? iittala outlet freeport cetot.prizsewoman.com/map27.php

studio s staffanstorp

studio s staffanstorp | 29/11/2021


Hi, I read your new stuff regularly. Your writing style is witty, keep it up! studio s staffanstorp tuca.prizsewoman.com/map8.php

färgrester farligt avfall

färgrester farligt avfall | 22/11/2021


This paragraph offers clear idea in favor of the new users of blogging, that truly how to do running a blog. färgrester farligt avfall rieque.sewomabest.com/map13.php

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

New comment